Повече за склеротерапията.
Склеротерапията по същество представлява миниинвазивен метод на лечение, при който се инжектира малко количество склерозиращ агент (склерозант) във вътрешността на разширената вена с цел стените й да бъдат слепени като по този начин тя се изключва от кръвообращението и кръвта компенсаторно се насочва към други съседни нормално функциониращи вени.
Видове склеротерапия:
- склеротерапия с разтвор – при този метод във вътрешността на вената се инжектира склерозиращ агент в течно състояние; този метод е подходящ при лечение на телеангиектазии, венулектазии и ретикуларни вени;
- склеротерапия с пяна – при този метод течният склерозант се смесва с въздух или CO2 и под формата на пяна се инжектира във вената; методът позволява осъществяването му да се провежда под ултразвуков контрол; приложим е при ретикуларни вени, както и при разширени вени с по-голям калибър;
- склеротерапия с пяна под ултразвуков контрол – при този метод склерозиращата пяна се инжектира във вената под ултразвуков контрол;
- foam washout склеротерапия – този иновативен метод, въведен от калифорнийския флеболог д-р Фатахи през 2010 г., е модификация на склеротерапията с пяна; в случая по-голямата част от инжектираната пяна се изтегля обратно, след като е била в контакт със стената на разширената вена за няколко секунди като по този начин се постига по-голяма безопасност и по-малък риск от евентуални усложнения след процедурата; методът е подходящ при лечение на разширени вени с по-голям калибър;
Кой от описаните методи е подходящ за вас се преценява от лекуващия Ви лекар, тъй като всеки отделен случай е различен и изисква индивидуален подход.
Какво лекуваме с метода склеротерапия?
Склеротерапията е подходяща при лечението на телеангиектазии, венулектазии, ретикуларни вени и по-големи разширени вени.
Ефективен метод ли е склеротерапията?
Ефективността на метода зависи изключително от прецизността на извършеното предварително подробно ултразвуково изследване, целта на което е да установи зоните на клапен рефлукс по хода на венозната система. От адекватността и точността на това изследване зависи и крайния успех на лечението. Друг важен момент в лечението е подбора на точния метод или комбинация от методи, които са подходящи за конкретния пациент. При правилно проведена диагностика и лечение ефективността на метода достига над 90 %.
Колко процедури са необходими за постигане на желания резултат?
Броят на процедурите, които трябва да се проведат, е строго индивидуален и зависи от тежестта, давността и разпространението на варикозните вени. При някои пациенти една процедура може да бъде напълно достатъчна, но при други крайният резултат се постига след 5 и повече сеанса. Преценката за броя процедури се прави след предварителен обстоен преглед и прецизно ултразвуково изследване.
Какви са възможните странични ефекти и усложения?
Като цяло склеротерапията е изключително безопасен метод, но все пак са възможни и някои странични ефекти и усложнения, които според последни проучвания са под 1 % от случаите.
По-често срещани странични ефекти:
- сърбеж по кожата
- малки хематоми в областта на убожданията (изчезват 7-10 дни след процедурата)
- зачервяване на кожата
- леко кафеникаво оцветяване на кожата около убожданията, което също постепенно избледнява леко
- уплътняване по хода на третирана вена
- тромбофлебит – по-рядко срещано усложнение, което отшумява при адекватно и навременно лечениe
Прегледите и консултациите при д-р Радев (специалист ангиолог) се осъществяват след предварително записване на час на следните телефони:
02/441 79 70 или 0882 193 970;