Какво представляват разширените вени?
Разширените вени (т.нар. варикоза, варикозни вени или варици) са изява на хроничната венозна болест (ХВБ), която е хронично прогресиращо заболяване на вените, проявяващо се в тяхното разширяване, удължаване и извиване. Те могат да се появят в различни части на тялото, но най-често засягат повърхностните вени на долните крайници. Разширените вени са едно от най-разпространените заболявания в индустриално развитите страни на Европа и Северна Америка. Въпреки това заболяването неправилно остава встрани от вниманието както на самите пациенти, така и на медицинските специалисти, като решение на проблема се търси едва в напредналите стадии на болестта. Заболяването засяга между 30-40 % от хората в България като честотата при жените е по-висока в сравнение с тази при мъжете.

Основни симптоми и признаци на болестта са:
- болка, тежест, парене, сърбеж, оток, мускулни крампи и др.
- телеангиектазии, ретикуларни и варикозни вени
- кожни промени: пигментация, липодерматосклероза, дерматит, наличие на активна или заздравяла венозна язва по вътрешната страна на глезена
Истинското състояние на вашите вени невинаги е видимо. Много често разширените вени се предизвикват от засягане на клапите на голямата повърхностна вена (вена сафена магна) по хода на бедрото и подбедрицата, както и на клапите на вена сафена парва (по задната част на подбедрицата). Ето защо е необходим предварителен обстоен преглед с доплеров апарат от квалифициран съдов специалист (ангиолог или съдов хирург), за да се прецени необходимостта от лечение.
Причини за развитието на разширени вени
Основен фактор за развитието на разширени вени са възпалителни процеси,
които водят до увреждане на платната на клапите, разположени по хода на вените. Основната функция на венозните клапи е да възпрепятстват връщането на кръвта в обратна посока. Увреждането на тези клапи води до повишено венозно налягане, венозна стаза и оттам до разширяване на венозната стена.
Рискови фактори за развитие на разширени вени:
- възраст – заболяването прогресира с напредване на възрастта
- наследственост
- затлъстяване
- пол – честотата е по-висока при жените
- бременност
- продължително стоене в права позиция или седнало положение
- уседнал начин на живот и липса на спорт
- тютюнопушене
- артериална хипертония
- носене на неподходящи дрехи и обувки
Типове варикозни съдове
- телеангиектазии – това за дилатирани интрадермални венули, червени на цвят, с размери до 1 мм; наричат се още паякообразни или метличковидни вени;
- венулектазии – малки дилатирани вени, сини на цвят, с размери между 1 и 2 мм;
- ретикуларни вени – разширени вени с размери между 2 и 4 мм;
- варикозни вени – това са по-големи и извити разширени вени с размери над 4 мм в диаметър;
Основни методи на лечение на разширените вени
Основните методи най-общо се делят на консервативни, хиругични, миниинвазивни и неинвазивни.
Консервативни методи:
- компресивна терапия – осъществява се с еластокомпресивни чорапи и ластични бинтове;
- медикаментозно лечение – тук се включват различни групи лекарства, хранителни добавки и кремове;
Важно е да се отбележи, че консервативното лечение има само облекчаващ и временен ефект, но не води до излекуване на разширените вени!
Хирургично лечение:
- т.нар. класически стрипинг – през последното десетилетие с навлизането на новите методи за лечение на варикозата този метод се използва все по-рядко;
Миниинвазивно лечение:
- склеротерапия
- лазерна аблация (EVLA)
- радиофреквентна аблация
- минифлебектомия
Неинвазивни методи:
- трансдермална лазертерапия
Успешното лечение на разширените вени се постига с прецизна ултразукова диагностика (т. нар. дуплекс доплер) на венозната система и подбор на правилен метод или комбинация от методи за лечение при всеки отделен пациент!
Важно е да знаете, че д-р Радев прилага в практиката си единствено най-съвременните минимално инвазивни методи за лечение на разширени вени (по-известни като „безкръвни“ методи).
